Земјотрес урна минаре во Турција (ВИДЕО)

Земјотрес со силина од 5,7 степени по Рихтер урна минаре од џамија во Истанбул.

Епицентаротна земјотресот бил на 70 километри западно од градот, во Мермерното море.