Македонија

„Журнал“: Изјавата на Агелер дека мандатарот одлучува која коалиција ќе ја земе како владин партнер – студен туш за Ахмети и ДУИ!

„По големата и координирана врева на ‘Европскиот фронт’ околу прашањето на легитимитетот, се дојде до својот крај. На овие жешки летни температури изјавата на...
spot_img
.

Свет / Балкан

Бизнис

Феномени

Популарни

Кариера

Колумни

„Журнал“: Изјавата на Агелер дека мандатарот одлучува која коалиција ќе ја земе како владин партнер – студен туш за Ахмети и ДУИ!

„По големата и координирана врева на ‘Европскиот фронт’ околу прашањето на легитимитетот, се дојде до својот крај. На овие жешки летни температури изјавата на...

Легендарниот македонски војвода Јордан Пиперката, роден на 23.6.1870: Србија, Бугарија и Грција земја македонска нема да добијат, не ја даваме!

„Нека не се надева ни Србија, ни Бугарија, ни Грција дека една педа земја македонска ќе добие, зашто за нејзиното ослободување ние крвта ќе...

Партизанскиот командант Тошо Даскало, осуден на смрт од фашистичкиот суд, се самоубил на 23.6.1943, за да не го фатат жив бугарските окупатори

На денешен ден, на 23 јуни во 1943 година се самоубил истакнатиот македонски партизански командант и револуционер Тодор Ангелевски - Тошо Даскало при блокадата...

Зошто среде „искричењата“ „чие е името Македонија“ се дозволува од Скопје да се обвинува Грција за „геноцидот врз Чамите-Албанци“?!

„Активностите во рамки на ‘Неделата на Чамите’ во организација на културното друштво ‘Визион-М’ продолжија и вчера, на 22 јуни 2024 година. Во рамките на...

„Журнал“: ДУИ не го спроведе целосно Рамковниот и нема право да кажува кој ќе го води министерството, што беше задолжено за неговата примена

„ДУИ, која беше најдолго на власт, не успеа да го спроведе во целина Охридскиот договор и затоа нема морално право да кажува кој ќе...

Спорт

Историски бод за Грузија, Португалија ја декласира Турција, сите со по три бода во групата Д на ЕП

Дебитантот Грузија, која Македонија ја совлада во директниот дуел во Тбилиси за пласман на претходното Европско првенство, го освои својот прв бод на еврошампионатите...

Падна Ангола, македонските ракометни јуниорки во главната фаза на СП во Македонија!

Со победата од 28:24 над директниот ривал Ангола во последното коло од групата, македонската женска ракометна репрезентација до 20 години избори пласман во главната...

Не пропуштајте