Македонија

Има и повредени во драмата во полициски час во Кочани

Вистинска драма среде полициски час се случува во Кочани јавува порталот Инфомакс кој објави информации за вооружен конфликт и неколкумина повредени. Според порталот пукањето...

Свет / Балкан

АФД бара „нормална Германија“ – надвор од ЕУ

Популистичката, националистичка Алтернатива за Германија (AFD) денеска ја продолжи дводневниот конгрес во Дрезден. Конференцијата има за цел да го финализира манифестот на партијата пред националните...

Бизнис

Руски спас за македонскиот текстил!

 Амбасадорот на Руската федерација, Сергеј Баздникин денеска во Штип со градоначалникот, Сашко Николов, разговарале и за економска соработка. Амбасадорот Баздникин истакна дека и покрај ограничувањата...

Феномени

Популарни

Кариера

Колумни

„Касно Спасов на Косово стиже“ – Пишува Роберт Димитриевски

Алелуја! Тоа што од самиот почеток му беше јасно на секој Македонец со просечно функционална сива маса меѓу ушите, на професорот Ѓорѓи Спасов му...

Нова серија колумни за в затвор – пишува Горан Момироски

Кога во Македонија ќе измешате моќ, власт, партија, молк на антикорупционерите, клиентелизам, лудило и несвесност се добива неправда и пропадната држава. Кога на тоа...

Каде е Рашковски, работи ли АНБ на случајот – пишува Горан Момироски

Три дена по истекот на рокот што самиот го даде како време кога ќе го напушти Мексико нема никаква информација каде се наоѓа екс...

Доктор Хаос – Пишува Роберт Димитриевски

Не оваа среда, другиот понеделник. Тогаш ќе почнеле со масовна вакцинација. А вакцините ги имаа уште во понеделникот. И тоа во 13 часот ќе...

Сувото дрво на Македонците и мачниот привид на нацијата – пишува Митко Б. Панов

Македонскиот народ и македонската нација се по многу нешта уникатни. Македонскиот народ е единствениот конститутивен народ на една независна, суверена и унитарна држава, кому...

Спорт

Фудбалскиот гигант Реал Мадрид го бара Енис Барди

Раководството на „кралскиот клуб“ нуди 40 милиони евра за македонскиот репрезентативец и член на Леванте, Енис Барди, и сака да го доведе на...

Најдобриот на сите времиња ќе ја предводи македонската репрезентација

Најдобриот македонски ракометар на сите времиња, Кирил Лазаров е нов селектор на Македонија, потврди првиот човек на националната ракометна федерација, Живко Мукаетов. “Сакам...

Не пропуштајте