Зеленски урна рекорд – одржа 12.часовна пресконференција

Украинскиот претседател Володимир Зеленски, поранешен популарен глумец, урна рекорд откако одржа пресконференција која траела повеќе од 12 часа.

Претходниот рекорд го држеше белорускиот претседател Александар Лукашенко чија прес-конференција траеше повеќе од седум часа, пренесуваат украинските медиуми.

Повеќе стотици украински и странски новинари се менуваа на масата со Зеленски на пресконференцијата која се одржа во во познат ресторан во центарот на Киев.