Претседателскиот кабинет денеска објави видео на кое претседателот на Украина, Володимир Зеленски, зборува за неговото незадоволство од одбивањето на ФИФА да им се обрати на гледачите на финалето на Светското првенство во Катар.

„Ја понудивме светата порака за мир. Апсолутно фер. Го понудивме затоа што нема шампиони во војна и не може да има ждрепка“, најави претседателот на Украина.

Во петокот, на 16 декември, Зеленски побара од ФИФА да му дозволи да им се обрати на гледачите пред почетокот на финалето на Светското првенство на ФИФА помеѓу Аргентина и Франција.

Настанот, кој го гледаат стотици милиони гледачи ширум светот, би бил одлична можност Зеленски да ги пренесе своите пораки, пишува Гардијан.

ФИФА не одговори на барањата за коментар, но јасно е дека Зеленски е одбиен поради можното ширење на политички пораки, што според правилата на оваа спортска организација е незамисливо.

Советникот на претседателот на Украина, Михајло Подољак, преку Твитер објави дека ФИФА не ја разбира катастрофата во која Русија го вовлече целиот свет со нападот на Украина.