Завршен протестот во Канада: Уапсени 200 демонстратнти од Конвојот на слободата

Привремениот началник на полицијата во Отава, Стив Бел, изјави дека протестите на „Конвојот на слободата“ во главниот град на Канада завршија, откако беа уапсени речиси 200 демонстранти, додека другите ја напуштија областа.

„Оваа окупација заврши. „Ќе продолжиме со мисијата до крај“, рече Бел, истакнувајќи дека во канадската престолнина се во тек некои помали протести.

Бел потсети дека полицијата во петокот уапсила 170 лица и влечела 53 возила.
Канадската полиција ги прави последните напори да ги отстрани демонстрантите во Отава кои веќе три недели го блокираа градот паркирајќи и кампувајќи на улиците.
Полицијата со опрема за немири упадна на собирот во саботата, отстранувајќи стотици демонстранти со камиони.

Некои од уапсените демонстранти во саботата носеа панцирни елеци и имаа димни бомби и други пиротехнички средства во торбите и возилата, соопшти полицијата.
Демонстрантите првично сакаа да ја укинат задолжителната вакцинација против коронавирус за да ја минат границата за возачите на камиони, но блокадата се претвори во демонстрации против Трудо и владата.

Во понеделникот, Трудо повика на посебни овластувања за да и се даде на неговата влада пошироки овластувања да ги прекине протестите, вклучително и сеопфатно овластување за замрзнување на сметките на оние осомничени дека ги поддржуваат блокадите, без да добие судски налог.

Видео.