Заев промовира интервју каде го нарекуваат северномакедонски премиер (ВИДЕО)

Макеоснаката влада и министерството за надворешни работи не реагира за погрешната употреба на придавките кои што треба странските медиуми да ја користат при именување на луѓе и институции во Македонија.

Два дена откако во интервју за англиската редакција на Дојче Веле Заев беше потпишан како северномакедонски премиер нема протестна нота или било каков демарш до Дојче Веле каде не ги почитуваат препораките на МНР.

Иако во интервјуто Заев е навредливо именуван како северномакедонски тој не ссп што не реагира туку и во дури пет наврати два пати на Твитер и три пати објавува содржини и го промовира интервјуто во кое тој е понижен.

https://www.facebook.com/66035312931/posts/10159852825452932/

Целото интервју

Во истото интервју Заев пак правеше лингвистички акробации на англиски јазик

Заев си измисли уште два англиски збора (ВИДЕО)

Најчитано денеска

Чудна вертикална снимка од дрон на министерот што тоа не му е тоа работа

Министерот за корупција со видео од 3 секунди со 300 метри пат се фали за 18 километри