Во првата изјава за јавноста наследникот на Вилма Русковска Ислам Абази кој е шеф на ЈО за организиран криминал изјави дека немал контакт со Али Ахмети со кои се од исто село Зајас, ниту со некој друг човек од ДУИ.

Медиумот на албански јазик Pamfleti.mk веднаш го демантираше Абази објавувајќи фотографија на која се гледа дека бил на лов и таму се сликал со Невзат Бејта.

Бејта е екс градиначалник на Гостивар од ДУИ и еден од првите 5 луѓе го партијата последниве 20 години.

Ислам Абази на лов со Невзат Бејта – потпретседател на ДУИ 👉 пишува Памфлети во коментарот за изјавата на Абази.