Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа пријавени се вкупно 33 починати лица:

И тоа, 15 од Скопје (47г , 52г , 56г , 63г , 68г , 68г, 70г, 77г , 78г , 84г ,84г, 84г, 84г, 85г и 91г), 5 од Прилеп ( 59г, 68г, 75г, 78г и 87г), 3 од Охрид ( 74г, 76г и 87г ), по 2 од Куманово ( 56г и 84г) и Тетово (65г и 80г), и по 1 починат е пријавен од Битола (65г), Гостивар (81г), Штип (80г), Свети Николе (67г), Кавадарци (80г) и Демир Хисар (52г).

Сите пријавени пациенти се починати во болнички услови., согласно податоците од Институтот за јавно здравје:

Направени биле 2.841 тестирања, а регистрирани се 489 нови случаи на КОВИД-19.

Регистрирани се 905 оздравени пациенти.

Досега во земјата се направени вкупно 703.569 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 149.710, бројката на оздравени пациенти е 127.139, на починати е 4.628, а бројот на активни случаи изнесува 17.943.