Православната црква во Украина вчера соопшти дека одлучила да се префрли на календар во кој Божиќ се слави на 25 декември, потег што ја оддалечува од Русија.

Украинските христијани, од кои мнозинството се православни, традиционално го слават Божиќ на 7 јануари заедно со другите претежно православни христијански земји, како што е Русија, која ја нападна Украина минатата година, пишува Ројтерс.


„Ова прашање се појави со нов поттик како резултат на руската агресија“, објави Православната црква на Украина (ОКУ) на Фејсбук, објавувајќи ја промената од јулијанскиот календар.

„Во денешно време, јулијанскиот календар се смета за поврзан со руската црковна култура“, се вели во него.

Главната католичка црква во Украина, која смета дека околу еден од 10 Украинци е верник, објави слична промена во февруари.

Ревидираниот јулијански календар ќе стапи на сила на 1 септември, почетокот на литургиската година.

Се вели дека парохиите ќе имаат можност да слават според стариот јулијански календар доколку сакаат.

Анкетата на украинската влада минатиот декември покажа дека 59 отсто од над 1,5 милиони испитаници го поддржале преместувањето на божиќните прослави на 25 декември.

Украинскиот министер за култура претходно изрази поддршка за промената во календарите, опишувајќи ја како „соодветна на барањата на нашето време и јавното мислење“.