Бродот предводник на нејзината Црноморска флота е сериозно оштетен, а нејзиниот екипаж е евакуиран по експлозијата за која украински официјален претставник изјави дека е резултат на ракетен напад.

Руското Министерство за одбрана соопшти дека пожарот на ракетниот крстосувач „Москва“ предизвикал експлозија на муницијата, пренесе новинската агенција Интерфакс.

Максим Марченко, украинскиот гувернер на регионот околу црноморското пристаниште Одеса, изјави дека „Москва“ била погодена од две противбродски крстосувачки ракети Нептун од украинско производство.

Веста дека украинските сили извршиле напад на водечкиот брод „Москва“ на руската морнарица прв ја објави доброволецот Серж Марко.

„Крузерот Москва штотуку беше погоден од две ракети Нептун. Гори. И морето е бурно. Очигледно е потребно тактичко полевање“, напиша тој.