Украина: Уапсена жена што го шпионирала Зеленски!

Украинската разузнавачка агенција синоќа објави дека уапсила жена која ја обвини дека собирала информации за плановите за патување на претседателот Володимир Зеленски, како и дека се обидела да пренесе информации за украинските воени објекти на Русија.

Украинската безбедносна служба СБУ, без да го именува наводниот шпион, објави фотографија на која се гледа темнокоса жена во црно-бел фустан опкружена со двајца војници, со заматени лица. Осомничената е уапсена во јужниот украински пристанишен град Миколаев, соопшти службата за безбедност.


Зеленски последен пат го посети тој град на 27 јули. СБУ, исто така, ја обвини наводната агентка дека се обидел да ги одреди локациите на украинските системи за електронско војување и складишта за муниција во близина на градот Очакив, на околу 50 километри од Миколаев.

„Членовите на СБУ ја фатија предавничката на дело, додека таа се обидуваше да им пренесе разузнавачки информации на напаѓачите“, соопшти СБУ.

Жената е од Очакив и работела во локална воена продавница.

Судот го одобри нејзиното апсење, а доколку биде прогласена за виновна, ќе се соочи со затворска казна до 12 години, се вели во соопштението.