Украина: Руските сили прават коридор од Доњецк до Крим

Руските сили делумно создадоа копнен коридор кон Крим од територијата во украинскиот регион Доњецк, соопшти украинското Министерство за одбрана.

„Непријателот делумно успеа да создаде копнен коридор меѓу привремено окупираната Автономна Република Крим и дел од регионот Доњецк“, се вели во онлајн соопштението.

Ова доаѓа откако британското разузнавање во петокот соопшти дека украинските сили ги вратиле градовите 35 километри источно од Киев.