Кларк за Телеграф: Украина и западот се соочуваат со уништувачки пораз

Украина и западот се пред уништувачки пораз а неуспешна контраофанзива и значителни територијални отстапки само ќе ги охрабрат Русија и Кина, пишува во редовниот коментар на Роберт Кларк за водечкиот британски весник Телеграф кој е целосно спротивен на официјалните позиции на западни претставници дека Русија ја губи војната по агресијата во Украина.

,,Откако тенковите на Путин влегоа на украинска територија минатата година, на маса се три опции за тоа како ќе заврши оваа војна: победа на едната или другата страна, замрзнат конфликт или решение со преговори. Јавните коментари дадени оваа недела од Олексиј Арестович, поранешен советник на шефот на кабинетот на Володимир Зеленски, се чини дека укажуваат на тоа дека последниот можеби е поверојатен отколку што се мислеше.

Арестович ја подигна можноста Украина да направи територијални отстапки во замена за остатокот од земјата да ја добие најголемата гаранција за безбедност: членство во НАТО. Овие коментари се покажаа како многу контроверзни. Не само што таквиот исход би бил непријатен за многумина во Киев и другите европски престолнини, туку и како можност ја нагласува растечката несигурност за долгорочната одржливост на војната – особено меѓу западните поддржувачи на Украина.

Предлогот на Арестович доаѓа во клучен момент. Долго планираната контраофанзива, која сега е во вториот месец, наиде на неколку проблеми – не само што Киев сè уште чека приближно половина од западната воена опрема ветена на почетокот на годината. Во меѓувреме, нејзините сили се под зголемен притисок да ги ангажираат своите резерви бидејќи руските трупи – и покрај извештаите за слаб морал низ фронтот – остануваат вкопани, навидум посветени на одбраната на секоја педа од украинската земја заробена од минатата година.

Со оглед на тоа што руските мински полиња го земаат својот данок врз тенковите и украинските миночистачи што ги снабдуваат од Запад, нивните сили досега презедоа приближно пет милји од шеесет милји што им се потребни за да го разделат копнениот мост што ја поврзува Русија со Крим. Земјиштето помеѓу Мариупол на исток и Мелитопол на запад се смета за витална основа за да се постигне ова”, пишува Кларк за Телеграф.

Според екс офицерот а сега директор за одбрана во организацијата Цивитас сега е неверојатно тешко за Украинците.

,,Ним им недостига воздушна поддршка и напредни авиони за заштита на нивните копнени сили од руските хеликоптери и ловци. Нивните војници, во меѓувреме, мора да минуваат со милји долги мински полиња, замки за тенкови и на крајот да се соочат со силно ископаните мрежи на руски ровови.

Овој исцрпувачки потфат секогаш трае подолго отколку што беше подготвена да чека повремено нетрпеливата меѓународна публика. Тоа е воен напор од огромни размери, каде масата, работната сила, моралот, опремата, акциите, логистиката, цврстината и среќата играат витални улоги. Досега, Украинците ги покажуваат сите овие воени квалитети.

Променливата што не е на нивна страна е времето. Во војна, времето е можеби најсуровиот фактор што не може да се промени. Ова го видовме во операцијата на НАТО во Авганистан, каде што талибанците се воодушевија од прераскажувањето на познатата авганистанска поговорка; „Можеби ги имате часовниците, но ние имаме време“.

Летото наскоро ќе почне да се тркала во есен. Навистина, веќе сме на половина од сезоната. Борбите ќе почнат да запираат во студот, бидејќи замрзнатата зима ја намалува способноста на војниците да водат војување со висок интензитет. Ова само ќе и даде на Русија повеќе време за дополнително да ја зајакне својата одбрана, како што направи минатата зима.

Во меѓувреме, во овој момент на Запад, сите очи ќе бидат насочени кон претстојните избори во САД, со поголемо политичко внимание пренасочено од општите избори во ОК. Киев знае дека има скратен прозорец на можности да ја искористи својата иницијатива на бојното поле и да земе назад колку што може повеќе.

Ако Киев не успее на своето бојно поле да го подели тој копнен мост и да преземе голем дел од сопствената територија до зима, тогаш гласните повици за територијални отстапки за маргинални политички исходи веројатно ќе станат многу поприсутни – не само во Украина, туку веројатно и од западните престолнини”, анализира Кларк.

,,Иако треба да се водат многу борби низ јужните обработливи површини на Украина во текот на следните месеци, владите ширум западот мора да бидат подготвени за мрачните изгледи за територијални отстапки како еден потенцијален политички исход од неуспешната контраофанзива. Дали путинистичкиот Кремљ би го почитувал таквиот договор доколку Киев добие безбедносни ветувања за полноправно членство во НАТО е крајно сомнително.

Без оглед на тоа, ова сигурно ќе биде фаворизиран исход за надворешната политичка елита на кинеската владејачка елита. Пекинг би бил крајно воодушевен ако војната заврши со поделена Украина, руските трупи трајно во Донбас да ги малтретираат Киев и Европа, а НАТО да се распадне на политички линии. Таквиот исход би бил подарок за Кина, бидејќи Кси Џинпинг почнува да ги засилува своите империјалистички и екстратериторијални амбиции низ Индо-Пацификот што би бил катастрофален пораз за Западот”, заклучува Кларк во првата анализа објавена во највлијателните западни медиуми во која опасноста Украина да ја загуби војната иако е поддржана од НАТО е прикажана како реалност.