Неколку украински проектили погодија цели на Крим., а на социјалните мрежи кружи и видео од руската противвоздушна одбрана како се обидува да собори проектил кај Нижегорск, но се вели дека не успеа.

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг смета дека би било опасно да се потценат Русија и Владимир Путин.


„Тие покажаа голема подготвеност да толерираат загуби и страдања“, рече Столтенберг

„Немаме индикации дека претседателот Путин ги променил своите планови и цели во Украина. Затоа, опасно е да се потценува Русија“, заклучи шефот на НАТО.

BREAKING:

Multiple Ukrainian missiles are hitting targets in Crimea tonight.

Here is a video of Russian air defenses trying to take down a missile near Nizhnyohirskyi, but failing.

🇺🇦pic.twitter.com/Ap3ZOUeGEM — Visegrád 24 (@visegrad24) January 4, 2023