Угостил нацист: Шефот на канадскиот парламент поднесе оставка

Претседателот на канадскиот парламент поднесе оставка, неколку дена откако му оддаде почит на човек кој се борел во нацистичка единица за време на Втората светска војна додека украинскиот претседател Володимир Зеленски го посети Долниот дом минатата недела.

Обраќајќи им се на канадските пратеници вчера, спикерот Ентони Рота рече дека поднесува оставка „со тешко срце“.


„Овој дом е над секој од нас. Затоа, морам да се повлечам од функцијата ваш спикер“, рече Рота, кој го покани Јарослав Хунка на специјалната парламентарна седница во петокот во Долниот дом, каде што го препозна 98-годишникот како „украински херој“.

Хунка служеше во 14-та дивизија Вафен Гренадиер на нацистичката воена единица СС, рече Центарот „Пријатели на Симон Визентал“, група на еврејската заедница.

Тој доби овации во Долниот дом, вклучително и од Зеленски и канадскиот премиер Џастин Трудо, кои беа присутни.

„Го повторувам моето длабоко жалење за мојата грешка во препознавањето на поединец во Домот“, рече Рота во Парламентот во вторникот попладне, додека се соочуваше со зголемени повици да поднесе оставка од групите за застапување, канадските пратеници, па дури и највисоките членови на неговата Либерална партија.

„Тоа јавно признание предизвика болка кај поединци и заедници, вклучително и еврејската заедница во Канада и ширум светот, покрај преживеаните од нацистичките злосторства во Полска, меѓу другите нации“, рече тој.

Неговата оставка ќе стапи на сила на крајот на денот во среда, додаде Рота.