Властите во пристанишниот град Каламата уапсија девет лица по потонувањето на рибарски брод југозападно од Пелопонез, при што загинаа најмалку 78 мигранти, изјави извор од Министерството за поморство.

Сите уапсени, за кои се вели дека се од Египет, ќе се соочат со обвиненија за формирање криминална организација и илегална трговија со мигранти, јави Катимерини .

Веста за апсењата доаѓа кога надежите на преживеаните се намалија и се зголемија стравувањата дека стотици други, вклучително и деца, можеби се удавиле во багажникот на преполниот брод.

Истрагата за околностите и причините и за одговорните за бродската несреќа е во тек.

Исто така, се чини дека бродот испловил од Египет, застанал во Либија и потоа тргнал кон Италија.

Бројот на спасените се уште е 104, додека вкупниот број на патници би можел да биде и 750, според некои медиуми.

Меѓу 104-те преживеани има 6 до 8 малолетници без придружба на возраст од 16 или повеќе години, соопшти Министерството за миграција и азил.