Полицијата го фати 59 годишниот педофил кој на фејсбук им пишуваше на малолетни девојчиња вознемирувачки пораки заканувајќи им се дека ќе ги киднапира и ќе ги силува. Фејсбук групата „Стоп педофилија“ јавно ги објави пораките со вознемирувачките содржини. Иако девојчето не враќало со пораки а тој постојано и пишувал но и ѕвонел. Покрај ова ипраќал и фотографии од половиот орган.

Ова се само дел од пораките кои ги добивале малолетичките. Друг дел се со сексуални содржини.

Лицето е од радовишкото село Ораовица, но е пронајден во светиниколско Ерџелија.
„По преземени мерки и активности од страна на полициски службеници и по добиена Наредба од Основен суд Свети Николе, извршен е претрес во домот каде престојувал 59-годишниот Б.Т.. Одземен му е мобилниот телефон, а по документирањето на случајот ќе биде поднесена соодветна кривична пријава“ велат од МВР.