Куче-хаска беше спасено од под урнатините во Турција, откако помина 23 дена заробена под урната двокатна зграда, очигледно без храна и вода.

Спасувачките екипи во Антакија во провинцијата Хатај го извлекле Алекс од урнатините, откако го слушнале додека вршеле претреси во близина, јави Дејли мејл.

Во серијата разорни земјотреси сега загинаа повеќе од 50.000 луѓе во јужна Турција и северна Сирија.

ВИДЕО на ЛИНКОТ