Турскиот министер за одбрана Хулуси Акар денеска соопшти дека планираната посета на неговиот шведски колега на Анкара е откажана откако шведските власти дадоа дозвола за анти-турски протести во Стокхолм.

„Во овој момент, посетата на шведскиот министер за одбрана Пал Џонсон на Турција на 27 јануари стана бесмислена. Затоа ја откажавме посетата“, рече Акар.


Шведскиот министер за одбрана Џонсон планираше да отпатува следната недела во Анкара на покана на неговиот турски колега, бидејќи нордиската земја се надева да ја поттикне Турција да ја ратификува својата кандидатура за пристап во НАТО, јавува Си-Ен-Ен.

Кукла со ликот на Ердоган обесена во Шведска

Турција, како земја-членка на НАТО, го одложува одобрувањето на барањето на Шведска за приклучување кон воената алијанса додека властите не ги разбијат групите кои Анкара ги смета за закани за безбедноста, а откажувањето на посетата е последниот потег на огорченост поради она што се разбира да биде неактивноста на Шведска.

Шведска се подготвува за неколку демонстрации овој викенд. Екстремно десничарски активист од Данска добил дозвола од полицијата да организира протест пред турската амбасада во Стокхолм каде има намера да го запали Куранот. Во исто време, протурски и прокурдски групи планираат демонстрации во главниот град на Шведска.

Турција вчера го повика шведскиот амбасадор да ги осуди протестите. Турција, САД и ЕУ ја сметаат ПКК за терористичка група.