Три години од почетокот на ковид-пандемијата уште се бара виновникот

Пронаоѓањето на потеклото на Kovid-19 е морален императив. Мора да се истражат сите хипотези. Ова го изјави шефот на Светската здравствена организација, пренесува Ројтерс.

ФБИ објави дека пандемијата најверојатно била предизвикана од ненамерно истекување во кинеска лабораторија, што го зголемува притисокот врз СЗО да излезе со одговори.


Коронавирусот не е од лилјак, тврди германски научник

Пекинг ги отфрли обвинувањата.

Разбирањето на потеклото на СОВИД-19 и истражувањето на сите хипотези останува научен императив за да ни помогне да спречиме идни епидемии и морален императив заради милионите луѓе кои починале и оние што живеат со Ковид, напиша Тедрос Гебрејесус на Твитер.

Тој го даде својот коментар по повод три години откако СЗО првпат го употреби зборот „пандемија“ за да го опише глобалното избивање на СОВИД-19.

Активисти, политичари и академици во отворено писмо бараат фокусот на годишнината треба да биде на спречување на повторување на ненадејното ширење на вакцината СОВИД-19, што доведе до најмалку 1,3 милиони смртни случаи што може да се спречат.