Трамп се врати на Твитер

Твитер профилот на поранешниот американски претседател Доналд Трамп е вратен на платформата, јавува Си-Ен-Ен.

Акаунтот, кој Твитер ја забрани по нападот на Капитол на 6 јануари 2021 година, беше вратен откако извршниот директор и нов сопственик на Твитер, Илон Маск, објави анкета на Твитер во петокот вечерта во која ги праша корисниците на платформата дали Трамп треба да биде вратен на функцијата.

„Народот зборуваше. Трамп ќе биде вратен на функцијата“, напиша Маск на Твитер во саботата навечер. „Vox Populi, Vox Dei“, латински значи „гласот на народот е гласот на Бога“.

Конечните резултати од анкетата во саботата вечерта покажаа 51,8 отсто за, а 48,2 отсто против. Анкетата опфати 15 милиони гласови.