Поранешниот американски претседател Доналд Трамп објави дека одлучил да се кандидира за претседател во 2024 година.

„За мене, јас веќе ја донесов таа одлука, ништо друго не ме засега“, рече Трамп, без да даде повеќе детали.

Тој рече дека сега размислува дали да ја објави својата одлука пред или по среднорочните избори, кои ќе се одржат во ноември оваа година.

Трамп е 45-тиот претседател на САД од 2017 до 2021 година.

Тој ги загуби изборите од претставникот на Демократската партија Џо Бајден.

Конгресниот комитет што го истражуваше упадот на Капитол Хил и придружните немири на 6 јануари 2021 година, предизвикани од поразот на Трамп, откри дека поранешниот претседател се обидел да ги промени изборните резултати и да ја оспори победата на Бајден.

Според поранешниот претседател, истрагата на Конгресот била дизајнирана да го спречи повторно да се кандидира за Белата куќа.