Трамп објави дека сакаат да му судат!

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп ѝ соопшти на јавноста дека е обвинет во врска со случајот „ доверливи документи“.

Ова беше забележано од АП.


„Коруптивната администрација на Бајден ги извести моите адвокати дека сум обвинет,“, објави Трамп на социјалната мрежа „Вистина“.

Тој потврди дека добил покана да се појави пред федералниот суд во Мајами следниот вторник да се изјасни за случајот

„Никогаш не мислев дека такво нешто може да му се случи на поранешен претседател на САД кој доби многу повеќе гласови од кој било актуелен претседател во историјата на нашата земја и моментално води со голема разлика пред сите кандидати, и демократите и републиканците. во анкетите за претседателските избори 2024. ЈАС СУМ НЕВИН ЧОВЕК!“, заклучи Доналд Трамп.

Трамп, е обвинет за вкупно седум кривични дела, откако американското Министерство за правда одлучи да поднесе федерална кривична пријава против него за незаконско ракување со доверливи документи, објави во четвртокот „Њујорк Тајмс“, повикувајќи се на два извори.