Поранешниот американски претседател Доналд Трамп не им пријавил на властите за 100 подароци што ги добил додека бил на функцијата. Станува збор за подароци добиени од високи странски претставници и проценети на вкупно повеќе од близу 300.000 долари, јави Индепендент

Меѓу подароците: комплет книги што му ги подари кинескиот претседател Кси Џинпинг, палки за голф што му ги подари поранешниот јапонски премиер Шинзо Абе, слика на Трамп што му ја подари салвадорскиот претседател Наиб Букеле, свилен тепих од узбекистанскиот претседател Шавкат Мирзијоев во вредност од 12.000 долари и кама со рачка од слонова коска во вредност од 35.000 долари што ја доби од катарскиот владетел Тамим бин Хамад Ал Тани.

Трамп не само што не пријавил некои од подароците на властите, туку засега не е познато каде се овие предмети.

Извештајот од 15 страници на Демократите на Комитетот за надзор на Претставничкиот дом покажа дека подароците што ги добивале другите членови на семејството Трамп, вклучително и сопругата на Трамп, Меланија, неговата ќерка, исто така не биле пријавени.- Иванка и неговиот зет – Џаред Кушнер. Кушнер, на пример, доби сабја од саудискиот престолонаследник Мохамед бин Салман, а Иванка Трамп од поранешниот австриски канцелар Себастијан Курц доби плишано мече од 1.200 долари.

Во извештајот се вели дека откритијата покренуваат прашања за тоа дали подароците можеби биле користени од странски влади за да влијаат на американската политика за време на администрацијата на Трамп.