Американскиот претседател Доналд Трамп размислува да објави дека ќе се кандидира за претседателските избори во 2024 година, доколку официјално биде потврдена победата на Џо Бајден на општите избори на 3 ноември.

Според Индепендент тоа може да го стори за време на церемонијата на инаугурација на Џо Бајден на 20 јануари 2021 година.

Наводно, околу 47% Американци поддржуваат учеството на актуелниот шеф на државата во претседателската трка во 2024 година, покажуваат претходно објавените резултати од анкетата спроведена од „The Hill“ и „Harris Research Service“.