Трамп го кани  Путин во Вашингтон – на есен

Американскиот претседател Доналд Трамп го покани  рускиот колега да го посети Вашингтон „наесен“, соопшти Белата куќа.

Трамп „го замоли амбасадорот Џон Болтон да го покани претседателот Путин во Вашингтон на есен”, рече секретарот за печат во Белата куќа, Сара Хакаби Сандерс, синоќа.


„Разговорите се веќе во тек.”

Трамп и Путин се состанаа во понеделникот во Хелсинки, Финска, на нивниот прв самит откако Трамп ја презеде функцијата во јануари 2017 година.

Американскиот претседател се соочи со противење на посетата дома, и од демократите кои го обвинија за „договарање“ со Русија за време на изборите во 2016 година, но и од луѓе од  неговата партија, кои ја сметаат Русија за непријател со кој не треба да се разговара.

Вчера, Трамп напиша Твитер дека со нетрпение го очекува вториот состанок со Путин, за да можат да почнат да спроведуваат „некои од многуте работи што ги разгледувале, вклучително и запирање на тероризмот, безбедноста на Израел, нуклеарното ширење, сајбер напади, трговијата, Украина, Блискиот Исток мир, Северна Кореја и многу повеќе“.