Трамп доби ослободителна „пресуда“ од Сенатот

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп беше ослободен од одговорност од американскиот Сенат, кој требаше да му суди за „поттикнување на револт“ при насилството на Капитол Хил на 6 јануари, пренесе АФП.

Не беше постигнато потребното двотретинско мнозинство откако 57 сенатори гласаа „за“ осуда, а 43 – против.

Поранешниот републикански претседател веднаш одговори поздравувајки го , како што рече, „ловот на вештерки“.

Тој вети дека ќе продолжи да ја брани „величината на Америка“.

Реагираше и сегашниот прв човек на Белата куќа:

“Ова тажно поглавје од нашата историја нè потсетува дека демократијата е кревка, коментираше атуелниот американскиот претседател Џозеф Бајден.

Според него иако последното гласањене доведе до осуда, суштината на обвинението не беше доведена во прашање.

„Дури и оние кои се спротивставија на отповикувањето, како што е лидерот на малцинството во Сенатот, Мич Меконел, се убедени дека Доналд Трамп е виновен за срамно занемарување на должноста и дека тој е практично и морално одговорен за предизвикување бран насилство на Капитол Хил“, рече Бајден,