Премногу е рано за здравствените власти ширум светот да ги укинат ограничувањата за коронавирус или да ја прогласат пандемијата за завршена, изјави генералниот директор на Светската здравствена организација Тедрос Гебрејесус само еден ден откако Данска ги укина ограничувањата и покрај рекордниот број на нови инфекции.

Пребрзо е да се прогласи победа, беше категоричен, додавајќи дека вирусот е опасен и продолжува да еволуира пред наши очи.


Гебраиус изрази загриженост дека во некои земји се тврди дека вакцините, високата бројка на заразени и лесната преносливост на Омикрон го прават бесцелно и непотребно ограничување на ширењето на вирусот.

Тој нагласи дека таквото гледиште е далеку од вистината, бидејќи „поголемото пренесување на коронавирусот значи поголема смрт“.

Гебрајус потсети дека од откривањето на Омикрон во Јужна Африка во ноември 2021 година, СЗО регистрирала скоро 90 милиони инфекции – повеќе од сите пријавени во 2020 година случаи на коронавирус.