Светската здравствена организација изрази жалење откако беа пријавени половина милион смртни случаи од СОВИД-19 од откривањето на варијантата Омикрон, објави АФП.

Организацијата го опиша проблемот како „повеќе од трагичен“.

Според министерот за вонредни ситуации на СЗО, Абди Махамуд, 130 милиони случаи и 500.000 смртни случаи се пријавени ширум светот откако Омикрон беше прогласен за „алармантна опција“ кон крајот на ноември минатата година.

Оттогаш, таа брзо го зазеде местото на „ Делта’ како доминантна варијанта на коронавирус во светот, бидејќи е позаразна, иако се смета дека е поблага.

Во време на ефективни вакцини, половина милион луѓе умираат – тоа е навистина трагично, рече Мохамуд, додавајќи дека иако сите велеа дека Омикрон е полесен, го пропуштиле фактот дека половина милион луѓе починале откако беше откриена опцијата. Според СЗО, речиси 68.000 нови смртни случаи се регистрирани минатата недела – 7% повеќе од една недела претходно. Во исто време, бројот на нови неделни случаи на болеста е намален за 17% на речиси 19,3 милиони луѓе.