Бројот на нови случаи на КОВИД-19 е драстично намален, соопшти шефот на Светската здравствена организација, повикувајќи ги нациите да продолжат со напорите против болеста од која починаа повеќе од шест милиони луѓе, пренесе Ал Џезира.

„Никогаш не сме биле во подобра позиција да ставиме крај на пандемијата“, изјави генералниот директор на СЗО Тедрос Аданом Гебрејесус за новинарите на онлајн прес-конференција. „Сè уште не сме таму, но крајот е близу“, додаде тој.


Новите случаи на болеста, која уби милиони и зарази 606 милиони откако се појави кон крајот на 2019 година, паднаа минатата недела на најниско ниво од март 2020 година, рече Тедрос.

„ Ако не ја искористиме оваа можност сега, ризикуваме повеќе опции, повеќе смртни случаи, повеќе нарушувања и повеќе неизвесност, додаде шефот на СЗО.