Судот ја изрекува пресудата за Јанкуловска (ВИДЕО)

Кривичниот суд ја изрекува пресудата за екс-министерката на МВР, Гордана Јанкуловска,во случајот „тенкк“ за кој веќе се осудени со затворска казна 2 лица, пренесува НОВА ТВ.

Судењето за Јанкулоска за набавката на блиндираниот „мерцедес“ во 2011, почна во август на издвоена постапка поради нејзината бременост  и откако Јанкуловска се породи.

За набавката на „мерцедесот“ во случајот „тенк“ верќе се осудени екс-премиерот Никола Груевски на две години казна затвор и поранешниот помошник министер во МВР, Ѓоко Поповски на 6 и пол годнини години затвор, односно на 4 и пол откако Апелација минатата недела му ја намали казната.

Сите обвинети одговараат за набавка на блиндираниот „мерцедес“ кој чинел безмалку  600 илјади евра.

https://www.facebook.com/a1onmk/videos/2118006481785029/