Според Бајден, американските тенкови за Украина не се офанзивна закана за Русија!

Претседателот на САД, Џо Бајден, изјави дека најавената испорака на американските тенкови „Абрамс“ за Украина не е „офанзивна закана за Русија“, одговарајќи на заканите од руските официјални лица дека обезбедувањето западни тенкови за Украинците ќе ги ескалира тензиите со Москва.

„Нема офанзивна закана за Русија“, рече Бајден од Рузвелтовата соба во Белата куќа.

„Доколку руските трупи се вратат во Русија… тоа е местото каде што припаѓаат, оваа војна ќе биде завршена денеска. Тоа е она што сите го сакаме, крај на оваа војна“, рече претседателот, откако објави дека САД ќе обезбедат 31 тенк „М1 Абрамс“ за Украина во координација со слични набавки од сојузниците на НАТО, вклучувајќи ги Германија, Обединетото Кралство и други.

Бајден ја отфрли идејата дека неговата одлука да обезбеди тенкови „Абрамс“ за Украина е резултат на германскиот притисок врз САД да го споделат товарот на потегот што веќе наиде на воинствена реакција од Русија.

„Германија не ме принуди да се предомислам; сакавме да се увериме дека сме сите заедно“, рече претседателот одговарајќи на новинарско прашање. „Тоа е она што ќе го правиме цело време – тоа е она што го правиме во моментов“.

Претседателот на Долниот дом на рускиот парламент, Вјачеслав Володин, во неделата предупреди дека сојузниците на Украина кои ја снабдуваат со тенкови „ќе доведат до глобална катастрофа“.

И Руската амбасада во Берлин одговори на веста дека Германија се согласила да ги испорача тешките тенкови „Леопард 2“, велејќи дека потегот е „исклучително опасен“ и „го носи конфликтот на ново ниво на конфронтација“.

Се очекува „Абрамс“ да пристигнат на украинското бојно поле по неколку месеци.

Бајден рече дека американскиот секретар за одбрана Лојд Остин, кој застана зад него за време на неговите изјави, препорача „Абрамс“ да се обезбеди „бидејќи тоа ќе го подобри капацитетот на Украина да ја брани својата територија, за да ги постигне своите стратешки цели“.

„Со приближувањето на пролетта, украинските сили работат на одбрана на територијата што ја држат и се подготвуваат за дополнителни контранапади“, рече Бајден.

„За да ја ослободат својата земја, тие треба да бидат способни да се спротивстават на тактиката и стратегијата на Русија која се развива на бојното поле во многу блиска иднина“, додаде претседателот. „Тие треба да ја подобрат нивната способност за маневрирање на отворен терен и им треба трајна способност за одвраќање и одбрана од руската агресија на долг рок“.