Со натпреварот помеѓу домакинот Катар и Еквадор денеска во 17 часот по средноевропско време на стадионот ќе започне Светското првенство.

Ќе трае до 18 декември, а ќе се игра на осум стадиони, од кои седум се изградени само за потребите на Мундијалот.

За време на изградбата на величествените стадиони се зборуваше и пишуваше за нехуманите услови во кои работат, живеат и на крајот умираат работниците, претежно од далечниот исток. Според проценките на независните агенции, илјадници работници загинале на градилиштата во Катар, а најмрачните проценки говорат за 6.500 работници. Катар официјално пријави околу триесет починати работници, главно случајно.

Токму поради оваа причина многу земји повикаа на бојкот на овогодинешното Светско првенство, но на крајот сепак во Катар пристигнаа сите репрезентации, кои два дена пред првенството најавија дека нема да се продаваат алкохолни пијалоци околу стадионот и во тоа.

Сепак, стадионите на кои ќе се игра турнирот изгледаат навистина спектакуларно. Сите стадиони ќе бидат климатизирани, а целата организација на Светското првенство ја чинеше таа земја околу 220 милијарди долари, речиси 20 пати повеќе од Русија за турнирот во 2018 година.

Ниту еден стадион не е оддалечен повеќе од еден час возење од другиот.

Kultni stadion Lusail (80.000 седишта)

Лусаил е најголемиот стадион на кој ќе се одиграат најмногу натпревари, дури десет, вклучувајќи го и финалето на 18 декември. По турнирот неговиот капацитет ќе се намали на 20.000 седишта, а вишокот градежен материјал ќе се користи за изградба на различни објекти.

Al Bayt (60.000)

Стадионот во градот Ал Хор е најнеобичен по изглед, бидејќи наликува на традиционален пустински шатор. Содржи 60.000 гледачи, целосно е енергетски самоодржлив и има хотел со соби со поглед на тревникот. На овој стадион Хрватска игра против Мароко.

Stadion 974 (40.000)

Ова е првиот монтажен стадион во историјата на светските првенства, кој по завршувањето на турнирот целосно ќе биде демонтиран и, наводно, дониран на африканска земја. Изграден е од 974 транспортни контејнери, а бројот 974 е и кодот на државата за Катар. На негово место ќе се гради парк, а таму ќе се одигра еден четвртфинален натпревар.

Al Thumama (40 000)

Дизајнот на стадионот е инспириран од традиционалната муслиманска капа за мажи и момчиња наречена „такија“. Неговиот капацитет исто така ќе се намали на 20.000 седишта по WC, а вишокот седишта и материјали ќе бидат донирани.

Khalifa International (45.000)

Еден од двата стадиони кои постоеја во Катар уште пред кандидатурата за Мундијалот. Изграден е во 1976 година и се наоѓа на самиот брег. На 27 ноември Хрватска ќе го одигра вториот натпревар против Канада.
Текстот продолжува под огласот

Education City (45 000)

Овој стадион се наоѓа во близина на универзитетскиот кампус каде што ќе престојува репрезентацијата на Аргентина, која одби да биде сместена во луксузен хотел. Едукациски Сити има капацитет од 45.000 седишта, но ќе се намали на 25.000.

Ahmad bin Ali (45.000)

Заедно со Калифа Интернационал, единствениот стадион кој постоеше уште пред Светското првенство. Изграден е во 2003 година и е реновиран за потребите на Мундијалот, а интересен е и поради мултимедијалната фасада на која 24 часа ќе се прикажува програмата поврзана со турнирот. По завршувањето на турнирот ќе биде отстранет горниот дел од трибините, а Хрватска на овој стадион ќе игра со Белгија.

Al Janub (40 000)

Инспириран е од традиционалните „dhow“ чамци кои се карактеристични за Блискиот Исток. Има подвижен покрив, температурата може да се спушти до 18 степени и е еден од најнеобичните стадиони во светот.