Соопштение за средбата Меркел-Заев има, датум нема

Меркел и Заев, разговарале за билатералните односи, а фокусот бил ставен и на „прашање од надворешната и европската политикa, се наведува во соопштението од канцеларијата на канцеларката по денешната 40.минутна средба со македонскиот премиер.

Во соопштението не се прецизира ставот на Меркел за очекувањата на Владата на Северна Македонија за одредување датум за почеток на преговорите со ЕУ.

„Германија заедно со Франција си поставија цел – зајакнување на стабилноста на балканскиот регион. Важен чекор кон тоа беше решавањето за спорот со името „Македонија“. Под покровителство на ОН, балканската држава од 12 февруари 2019 година се преименува во Северна Македонија, со што се стави крај на спорот за името со Грција што траеше од 1991 година. Во април премиерот Зоран Заев, исто така, присустрвуваше на состанокот за Западен Балкан, што го организираа германската канцеларка Ангела Меркел и францускиот претседател Емануел Макрон“, се наведува во соопштението.

Извор: Плусинфо