Ќе бараме од нашите партнери во Холандија докази дека бугарската граница со Турција може да се помине „со банкнота од 50 евра“, напиша на Твитер главниот бугарски обвинител Иван Гешев.

Неговиот говор се однесува на изјавата на холандскиот премиер Марк Руте дека „со банкнота од 50 евра сака да ја исклучи можноста за илегално преминување на границата меѓу Турција и Шенген зоната во Бугарија“.

Холандија ја блокира Бугарија за Шенген, ги пропушта Романија и Хрватска

Гешев нагласува дека Бугарија е правна држава и како дел од Европската Унија, по добивањето на вакви докази, обвинителството веднаш ќе преземе мерки.

Но, тој прецизира дека обвинителството за ова нема ниту податоци ниту докази.

Реакцијата доаѓа откако во петокот стана јасно дека Холандија следната недела ќе гласа против членството на Бугарија во Шенген, но ќе го поддржи членството на Романија и Хрватска.

Како одговор, шефот на државата Румен Радев на Фејсбук напиша дека наместо европска солидарност, Бугарија добива цинизам.

Европратеникот од ВМРО Ангел Џамбазки изјави дека е очекувано одбивањето на Холандија да не пушти во Шенген и предупреди дека тоа нема да се случи се додека се однесуваме како испорачувачи на услуги.

Од своја страна, потпретседателката Илијана Јотова ја опиша одлуката на Холандија како најдобар божиќен подарок за сите евроскептици.