Словенија: Во угостителски објекти само со ковид-сертификат

Словенечката влада донесе одлука угостителите во Словенија да ги проверат ковид – сертификатите на своите гости, пренесува Танјуг.

Ова правило веќе важи за организаторите на јавни настани и собири, објави СТА.

Посетителите на затворени места како што се пабови, кафулиња, ресторани, казина, клубови и сместувачки капацитети мораше да бидат или вакцинирани, тестирани или закрепнувани од вирусот корона подолго време.

Но, отсега самите институции мораат да ги проверат посетителите пред да влезат во нивните објекти.

Владата донесе одлука за ова на седницата во петокот, поради брзото ширење на варијантата делта во ЕУ.

Новото правило стапува во сила до 1 август, соопшти владиниот Кабинет за комуникации.