Владата ја одби помошта од ВМРО-ДПМНЕ да се набави гас по фиксна цена од 850 евра за цела 2023, а набавувале и за 1950 евра.

Ова шокантно тврдење го објави вечерва потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николовски.

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски во вечерашното гостување во емисијата „Само вистина” на ТВ Канал 5 ексклузивно откри дека владата на СДСМ и Ковачевски, ја одбила помошта на ВМРО-ДПМНЕ за набавка на гас по фиксна цена од 850 евра за 1000 метри кубни и тоа за цела 2023 година, а набавувала дупло поскап гас односно 1950 евра за 1000 метри кубни.

Притоа Николовски посочува дека не се ни знае дали од први јануари граѓаните на Скопје ќе има гас за греење.

,,Не можам да прифатам да се обидува некој да помогне, а на таа помош не се возвраќа. Во моментот ние сме во ситуација во која што не знаеме дали после први јануари ќе има воопшто гас, после политиките кои што ги води оваа влада и каде што главниот снабдувач со гас вчера кажа дека нема после први јануари да оперира, Просечна цена по која што е набавувано е 1569 евра за 1000 метри кубни, а владата набавуваше и по 1950 евра за 1000 метри кубни. Од контактот кој што го обезбеди ВМРО-ДПМНЕ, владата доби понуда за фиксна цена за цела 2023 година од 850 евра за 1000 метри кубни. И оваа понуда не е прифатена од владата, ги играа луѓето, дојдете вторник, четврток дадете ваква понуда, дајте онаква понуда за да можат да си ги тераат личните бизниси. И еве сега слушаме шпекулации во јавноста дека има две бугарски а една турска фирма кои што ќе ангажираат за набавка на гас”, вели Николоски.

Николоски истакна дека не познава ниту една друга опозициска партија која нуди помош за граѓаните, а владата тоа го одбива потенцирајќи дека единствено одговор зошто одбива помош е всушност да може да прави криминал и корупција.

,,Не знам друга опозиција која што сака да и помогне на власта, не знам друга опозиција која што се труди да има поевтина електрична енергија, не заради власта, туку заради граѓаните и власта тоа да го одбива. Единствен одговор е криминал и корупција”, смета Николоски.

Вицепремиерот Битиќи не ги негираше наводите на Николовски.

Скандалот може да го чуете во првите 10 минути од Само Вистина

https://fb.watch/hBRxDRaSRU/