Грчките левичари , партијата СИРИЗА која помина катастррофално лошо на изборите во неделата, се очекува денеска да добијат официјален мандат да формираат коалициска влада, но многу е извесно дека ќе го одбијат мандатот и ќе бараат второ гласање, пишува Катимерини.

Претседателката на земјата, Катерина Сакеларопулу, требаше да се сретне со Ципрас во 11 часот по локално време и да му врачи мандат да се обиде да формира коалициска влада.


Ако Ципрас го врати мандатот за формирање коалиција, како што тој најави, треторангираниот на парламентарните избори, партијата ПАСОК, ќе добие шанса да го стори тоа пред претседателката да назначи преодна влада што ќе ја одведе Грција на второ гласање.

Конзервативната партија Нова демократија победи со 40,8 отсто од гласовите во неделната анкета, што ја доведе левичарската СИРИЗА да освои само освои 20,1 отсто од гласовите.

Грчкиот премиер Киријакос Мицотакис, член на Нова демократија, одби да бара коалиција во понеделникот, отворајќи го патот за второто гласање на 25 јуни, во кое се надева дека неговата конзервативна партија целосно ќе победи.

Без Нова демократија, опозициските партии немаат доволно пратенички места за да формираат владејачки сојуз, а сите партиски лидери посочија дека нема да водат истражувачки разговори. СИРИЗА рече дека „последната битка“ допрва треба да дојде.