Германскиот канцелар ја отфрли можноста за испраќање борбени авиони во Украина, само неколку дена откако се обврза да го снабдува Киев со тенкови, јави Би-Би-Си.

Во интервју за германски весник, Олаф Шолц предупреди на можност од трка за вооружување.


Украина побара од сојузничките земји да создадат „коалиција за борбени авиони“ за да ги зајакнат нивните способности.

САД соопштија дека ќе разговараат за идејата за снабдување авиони „многу внимателно“ со Киев во четврток.

Во интервју за Tagesspiegel, г-дин Шолц рече дека неговиот фокус сега бил на испорака на тенкови Леопард 2 од германско производство.

„Фактот само што донесовме одлука [за испраќање тенкови] и следната дебата се разгорува во Германија, тоа изгледа едноставно несериозно“, рече тој.

„Факт е дека штотуку донесовме одлука за испраќање тенкови, поради што ми изгледа несериозно што во Германија веќе се започнува нова дебата за испраќање оружје во Украина“, рече Шолц.

Украинскиот заменик-министер за надворешни работи Андриј Мелник го повика Западот да им обезбеди борбени авиони – американски Ф-16 и Ф-35, Еурофајтер, Торнадо, француски Рафал и шведски Грипен, додека украинскиот претседател Володимир Зеленски додаде ракети со долг дострел на тој список.

Шолц денеска повтори дека НАТО не е во војна со Русија и порача дека сојузниците „нема да дозволат да дојде до таква ескалација“.