Шолц: 2,7 милијарди евра воена помош и орден за Зеленски

Германскиот канцелар Олаф Шолц вети дополнителна германска помош за Украина за време на средбата со украинскиот претседател Володимир Зеленски во Берлин.

„Германската солидарност со Украина е силна и постојана“, рече германската канцеларка.


Тој укажа и на новиот пакет воена помош во вредност од 2,7 милијарди евра, што германската влада го потврди во саботата.

Шолц уште еднаш ја осуди руската инвазија на Украина и го изрази своето восхитување за „херојскиот отпор“ што Украинците му го нудат на рускиот агресор.

Украинскиот претседател апелираше до Германија да придонесе за создавање „коалиција за испорака на борбени авиони во Украина“, на што Шолц реагираше воздржано, посочувајќи дека Германија ќе се фокусира на „системите за оружје испорачани досега“.

Шолц најави дека попладне заедно со украинскиот претседател ќе отпатува за Ахен, каде на украинскиот претседател ќе му биде врачена наградата Карло Велики, која се доделува на луѓе кои „дадоа посебен придонес во процесот на европското единство“.

Програмата на посетата на украинскиот претседател се чуваше во тајност до последен момент.

Зеленски од Италија ноќва пристигна во Берлин со авион на германската влада и придружуван од германски воени авиони.