Сенаторот Берни Сандерс ја прекина својата кампања за претседателски кандидат и го отвори патот поранешниот потпретседател Џо Бајден да го предизвика претседателот Доналд Трамп на претседателските избори на 3 ноември, јави Ројтерс.

Сандерс, кој беше фаворит и вети политичка револуција во Белата куќа до крајот на февруари, вчера на своите приврзаници им призна дека се повлекува.

Сепак, вети дека тој и неговиот досегашен ривал во демократскиот кампус, Џо Бајден ќе работат заедно за да го „исфрлат“ Трамп од Белата куќа, пренесува Хина.

„Потпретседателот Бајден ќе биде кандидат“, рече Сандерс, честитајќи му.

Со повлекувањето на последниот демократски кандидат отворен е патот на долга битка за Белата куќа меѓу Бајден и Доналд Трамп кој бара уште еден мандат.

Резултатот од дуелот во најголем дел ќезависи од начинот на кој Трамп ќе се справи со здравствената криза што ги наруши сите аспекти на американскиот живот и ја потресе американската економија.