Министерството за внатрешни работи пак ќе го раководи кадар на СДСМ а со министерствата за финансии, за надворешни работи и за администрација свои министри ќе предложат ДУИ, дознава Фактор во очекување на средбата Заев-Ахмети на која е најавен финален догов

Според информации на Фактор, досегашниот шеф на дипломатијата ќе продолжи како министер за правда, а спикер во парламентот останува Талат Џафери.