Во неверојатното соопштение на СДСМ објавено утрово владеачката партија молчи за скандалот со бегството на екс шефот на УБК но бара лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски да утврдува одговорност од Сашо Мијалков и други лица.

Во соопштението СДСМ му дава право на Мицкоски да биде обвинител и судија откако Сашо Мијалков им избега на кадрите на Заев во МВР, АНБ, БЈБ, ОЈ, АР, и другите институции.

Со тоа СДСМ индиректно но јавно за неспособни ги прогласува обвинителите Јовески, Русковска, Ристовска, Пеливанов како и целото судство.

Во соопштението на СДСМ кое е пишувано од анонимно лице владеачката партија на Мицкоски му дава ингеренции на јавен обвинител.

“Христијан Мицкоски да ги повика на соочување со одговорност сите во белиот дворец против кои се водат судски предмети”.

Целото соопштение на СДСМ на овој линк