Само еден лидер на Албанците во Македонија упати порака за Илинден?

Од сите албански политички лидери во Македонија само еден упати порака за празникот Илинден.

Пораката на единствениот лидер на Албанците во Македонија кој не го заборави Илинден, Али Ахмети, се однесува на начинот на владеењето на Кришевската Република.

Во пораката Ахмети вели дека еднаквоста на одлучувањето треба да биде пример по кој и сега треба да функционира Макеоднија како што тоа било решено со Охридскиот договор.

https://www.facebook.com/454337564602783/posts/3152056661497513/?sfnsn=scwspmo&extid=xgWvdmfv3bVaUCMw

Лидерот на Алијанса за Албанците Зијадин Села не го честиташе Илинден но на големиот празник најде време да побара 20 % пониски цени на струјата.

https://www.facebook.com/122920461172102/posts/1993094094154720/?sfnsn=scwspmo&extid=XXaJ8SuvuimjvSI
C

Лидерот на Алтернатива Африм Гаши три дена по Бајрам не најде време за честитка за Илинден.

https://www.facebook.com/1980705965582959/posts/2664802997173249/?sfnsn=scwspmo&extid=TJUnmQkYdhgjfEjV&d=n&vh=e

И лидерот на ДПА Мендух Тачи по Бајрам немаше желба за честитка за Илинден.

https://www.facebook.com/106245324463883/posts/139532484468500/?sfnsn=scwspmo&extid=mEylGnHkU0o2ancr

Честитка за Илинден во лично име не упати ниту потпретседателот на СДСМ Мухамед Зекири кој за Курбан Бајрам не заборавил да честита.

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=10160472920359466&id=789364465&sfnsn=scwspmo&extid=YiLONkSce7Wg0qDD

Лидерот на Беса Касами исто така заборави да го честита Илинден.

Што порача партнерот на Заев и СДСМ, Билал Касами за Илинден?