САД: Зеленски сам ќе одлучи дали да започне преговори со Русија

Белата куќа соопшти дека само украинскиот претседател Володимир Зеленски може да одлучи да започне мировни преговори со Русија. Така, САД ја отфрлија идејата дека извршиле притисок врз Киев да преговара, пренесе АФП.

„Сите се согласуваме дека решението со дипломатски преговори е следната најдобра работа за рускиот претседател Владимир Путин едноставно да ги повлече своите војници“, рече портпаролот на Белата куќа за национална безбедност Џон Кирби.

Ние исто така рековме дека Зеленски треба да утврди дали и кога е подготвен да преговара и на какви преговори.

Коментарите дојдоа два дена откако највисокиот генерал на Пентагон, претседателот на Здружените началници Марк Мили, сугерираше дека по големите победи на бојното поле и со значително ослабените руски сили, Киев може да ја искористи предноста и да започне преговори за завршување на војната.

Мили рече дека е малку веројатно дека украинските сили наскоро ќе можат да ја вратат целата земја што Русија ја окупираше, особено Крим, кој Москва го зазеде во 2014 година.

Но, Кирби нагласи дека нема притисок и дека САД не преземаат свои мерки.

„Нема да разговараме со Русите за завршување на војната во Украина без Украина да биде дел од тој разговор, рече тој. Тие разговори не се случуваат затоа што претседателот Зеленски јасно стави до знаење дека не е подготвен за тоа“, рече Кирби.
Не можете да го обвинувате“, рече тој за Зеленски, бидејќи и самата Москва покажа дека не е подготвена за преговори.