САД: Републиканците го освоија Претставничкиот дом

Републиканската партија конечно го мина прагот од 218 места потребен за контрола на Претставничкиот дом – осум дена по денот на изборите.

Сепак, ова го нагласува слабото прикажување на партијата на среднорочните избори, кои според историјата и политичките логиката, требаше да им даде посилен отпор на Бајден и на демократите.

Ова остава простор за поделба на власта во тоа тело, бидејќи демократите на претседателот Џо Бајден ја задржаа контролата врз Сенатот.

Бајден им честиташе на републиканците и рече дека е подготвен да работи со кој било, републиканец или демократ, за да добие резултати за Американците.

Веста дека републиканците ќе доминираат во Претставничкиот дом дојде откако поранешниот републикански претседател Доналд Трамп претходно објави дека повторно ќе се кандидира за претседател.