Русија изврши тестирање на интерконтинентална балистичка ракета „Сармат“ додека американскиот претседател Џо Бајден беше во Украина во понеделникот.
Ова го тврдат двајца американски претставници запознаени со ова прашање, објави Си-Ен-Ен.

Еден од изворите откри дека Русија однапред ги известила Соединетите Држави за тестот преку телефонски линии за контакт.
Друг официјален претставник рече дека тестот не претставува ризик за Соединетите држави и дека тие не го сметаат за невообичаено или форма на ескалација.


Тестот на ракетата Сармат – наречена „Сатана 2“ на Запад и способна да носи голем број нуклеарни боеви глави – се чини дека не успеа, потврдија официјални лица.

Ракетата и претходно била успешно тестирана, а доколку тоа проба функционирало, американските власти велат дека рускиот претседател Владимир Путин тоа би го истакнал во својот вчерашен говор.

Меѓутоа, Путин во својата изјава не го спомна ракетниот тест, кој траеше час и 45 минути.

Наместо тоа, сепак, тој официјално објави дека Русија ќе го прекине учеството во Договорот за намалување на нуклеарното вооружување Нов СТАРТ со Соединетите држави, последниот преостанат договор со кој се уредуваат двете земји со најголеми нуклеарни арсенали во светот.

Си-Ен-Ен првично објави дека ракетниот тест се случил за време на посетата на Бајден на Украина. Сепак, еден од американските официјални лица подоцна прецизираше дека тестот бил спроведен непосредно пред доаѓањето на американскиот лидер во земјата.

Времето на тестот сугерираше дека САД и Русија комуницирале преку неколку различни канали претходно оваа недела во обид да избегнат конфликт.