Русија: Државен тероризам стои зад саботажата на Северен тек

Русија во четвртокот објави дека истекувањето на гас во Балтичкото Море од гасоводите кон Германија се чини дека е резултат на државно спонзориран „тероризам“, бидејќи официјален претставник на ЕУ рече дека инцидентот суштински ја променил природата на конфликтот во Украина, јави Ројтерс

Москва има докази дека Западот има улога во хаваријата на подводните цевководи Северен тек, кои се закануваат да ги исфрлат од употреба, изјави директорот на Службата за надворешно разузнавање на Руската Федерација, Сергеј Наришкин.


Тој го обвини Западот дека прави „се што е во негова моќ“ за да ги прикрие сторителите на „терористичкиот напад“ на гасоводот.

Aмериканскиот секретар за одбрана Лојд Остин изјави дека се уште е рано да се шпекулира кој би можел да стои зад несреќата на гасоводот „Северен тек“.

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг веќе ја нарече штетата на гасоводот „Северен тек“ како саботажа и предупреди дека намерниот напад на сојузничката инфраструктура ќе биде проследен со решителен одговор.

Според Eу, пробивите во двата подводни гасоводи меѓу Русија и Германија „не биле случајност“ и има знаци дека тие биле „намерен чин“.

Од своја страна, Москва пред неколку дена соопшти дека верзијата за саботажа не може да се исклучи додека не се спроведе дополнителна истрага.

Сепак, Кремљ ги опиша како „глупави“ и „предвидливи“ тврдењата дека Русија некаква врска со нападите врз гасоводите.