РКЕ: Од полноќ повисоки цени на бензините и дизелот

Бензините од полноќ поскапуваат за еден денар за литар, а цената на дизелот се зголемува за половина денар за литар, одлучи Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ).

Со тоа малопродажната цена на „евросупер БС-95“ изнесува 84 денари за литар, додека малопродажната цена на „евросупер БС-98“ изнесува 86 денари за литар.

Малопродажната цена на „евродизелот (Д-Е V)“ се зголеми за половина денари и сега чини 84,5 денари.