Демонстранти на Гринпис покрија дел од приватната куќа на британскиот премиер Риши Сунак со црна ткаенина како дел од кампањата против нафтената политика на владата.

На фотографијата објавена од Greenpeace UK на X (поранешен Твитер) се прикажани четворица демонстранти на врвот на куќа во северна Англија, покривајќи ја со парчиња црна ткаенина, додека други двајца држеле транспарент на кој пишува „Риши Сунак – профит од нафтата или нашата иднина?


Извор од канцеларијата на Сунак изјави дека била присутна и полицијата.

„Не се извинуваме што го преземавме вистинскиот пристап за да ја гарантираме нашата енергетска безбедност, користејќи ги ресурсите што ги имаме овде дома, така што никогаш не се потпираме на агресорите како (Владимир) Путин за нашата енергија“, рече изворот од кабинетот на Сунак.

Обединетото Кралство ја усвои целта за постигнување нето нула емисии на јаглерод до 2050 година за време на поранешната премиерка Тереза ​​Меј во 2019 година.

Но, активистите ги критикуваа успесите на владата во последните години.

Во понеделникот, владата вети дека ќе додели стотици лиценци за екстракција на нафта и гас во Северното Море, како дел од напорите да стане енергетски понезависна. Владата, исто така, во декември го одобри првиот нов рудник за јаглен по неколку децении.

Сунак вчера рече дека земјата направила повеќе за намалување на емисиите на јаглерод од другите големи земји.

Гринпис соопшти дека четворица активисти се качиле на покривот на домот на премиерот во Јоркшир, северна Англија, во знак на протест за неговата поддршка за проширување на лиценците за екстракција на нафта и гас во Северното Море.

„Очајно ни треба нашиот премиер да биде климатски лидер, а не пироман на климата“, рече Гринпис од Велика Британија.

Анкетата објавена во средата покажа дека 67 отсто од гласачите мислат дека владата лошо се справува со еколошките прашања, што е најлоша оценка откако YouGov почна да го следи јавното мислење за ова прашање во средината на 2019 година.